مدیریت لجستیک در SAP

مدیریت لجستیک در SAP
مدیریت لجستیک در SAP

ماژول (SAP LE (logistic Execution تمامی فعالیت هایی که برای اطمینان از اجرای فرآیندهای لجستیکی مورد نیاز است، در اختیار کاربران قرار می دهد. فعالیت های اصلی LE به صورت عمده بر فرآیندهای پیچیده رسید، نگهداری، حواله و توزیع تمرکز دارد. این ماژول با ماژول های PP (Production Planning)، MM (Material management)، SD (Sales & Distribution) در ارتباط است. با استفاده از SAP-LE فرآیندهای انبارداری و توزیع یک سازمان توسط یک راهکار کاملا پیشرفته لجستیک مدیریت می شود به نحوی که تمامی فرآیندهای مورد نیاز یکپارچگی خود را با ماژول‌های فوق الذکر حفظ نموده و در عین حال بسیاری از فرآیندهای داخلی لجستیک را به صورت مستقل مدیریت می کند.

کاربردها
 •     ثبت اطلاعیه ورود و خروج (Inbound and Outbound Deliveries): در سند اطلاعیه ورود (Inbound Delivery) اطلاعات کالای حمل شده از سوی تأمین کننده به عنوان سندی برای اعلام دقیق زمان، تعداد، صورت بسته بندی (Packing List) و سایر اطلاعات کالای حمل شده به انبار مورد استفاده می گیرد. با استفاده از این سند تراکنش های خارج سیستمی بین واحد تأمین و انبار حداقل می شود. در سند اطلاعیه خروج (Outbound Delivery) اطلاعات کالایی که نیاز است برای مشتری ارسال گردد ثبت می شود. با استفاده از این سند، واحد انبار اطلاعات دقیقی در مورد نحوه حمل، زمان و تعداد کالایی که باید برای مشتری ارسال کند به دست می آورد. امکان ایجاد و حذف همزمان چندین Inbound و Outbound در سیستم وجود دارد.
 •     امکان یافتن شماره بسته (Batch) دریافتی و یا ارسالی در اسناد تحویل (Delivery): در بسیاری از صنایع نیاز است اطلاعات یک کد کالا در سطح جزیی تری از آن (مانند درجه کالا، سازنده کالا، شماره کالا در شرکت سازنده و ...) نگهداری و مدیریت شود، این قابلیت در SAP به عنوان Batch management شناخته می شود. در اسناد Delivery امکان یافتن اتوماتیک شماره Batch ها بر اساس منطقی از پیش تعیین شده وجود دارد.
 •     امکان ثبت کردن اطلاعات بسته بندی (Packing)  و مدیریت پالت ها Handle Unit Management: در اسناد حمل در SAP-LE این امکان وجود دارد که اطلاعات بسته بندی کالاها را در چندین سطح ثبت کنیم. به این ترتیب علاوه بر داشتن اطلاعات دقیق بسته بندی کالاها، می توان مدیریت کرد که انبار در هنگام رسید اولیه کالا از تأمین کنندگان ابتدا بسته ها را رسید کند و سپس در زمان مقتضی پس از شمارش کالاهای داخل بسته بندی، خود کالاها را در انبار رسید نماید. ثبت اطلاعات بسته بندی (Packing) در SAP منجر به ایجاد Handle Unit (پالت) می گردد. Handle Unit ابزار فیزیکی شامل Material‌ های Packaging (load carriers/packing material) و کالای درون آن می ‌باشد. هر Handle Unit با شماره شناسایی unique و قابل اسکن، ابعاد، وزن و حجم، موقعیت فیزیکی، تعداد و محصول دربردارنده، Material بسته‌بندی و خصوصیات بسته‌بندی قابل ردیابی است. پیاده‌سازی Handling unit در فرآیندهای Logistic، با ساده‌سازی عملیات های انبار، منجر به اجرای بهینه تمامی عملیات تدارکات در زنجیره تأمین، امور بسته‌بندی در Shipping و فرآیندهای انبارداری در WM می‌شود.
 •     امکان ثبت سند حمل (Shipment): در بسیاری از سازمان ها در هر دو حوزه ورود و خروج کالا نیاز است اطلاعات حمل و نقل کالا ثبت شود، در SAP-LE امکان ثبت اطلاعات هر دو سند ورودی و خروجی تحت عنوان سند Shipment وجود دارد. سند Shipment در زمان برنامه ریزی حمل، ایجاد و در حین فرآیند حمل به مرور زمان تکمیل و در نهایت با رسید و یا حواله کالا بسته می شود. برنامه‌ریزی حمل‌ونقل در بردارنده تمامی فعالیت‌های لازم از جمله تعیین خدمات دریافتی از حمل‌ونقل کننده کالا، ساماندهی وسایط حمل‌ونقل، تعیین مسیر ارسال، تعیین مراحل حمل مطابق با مسیرهای ارسال به طور کارا و موثر پیش از ترک محموله از نقاط حمل می‌باشد. در نهایت، محاسبه هزینه حمل در این سند و صدور سفارش خرید خدمات حمل بصورت اتوماتیک توسط این ماژول مهیا می گردد.
 •     امکان مدیریت صادرات و واردات (Foreign Trade/Customs): با افزایش جهانی‌سازی و پیچیدگی ساختار کسب‌وکار در دنیای امروز، دقت در پیاده‌سازی تجارت خارجی به سرعت مورد اهمیت واقع شده است. اجزای این ابزار دارای یکپارچگی با ماژول مدیریت کالا (MM) در حوزه واردات، ماژول توزیع و فروش (SD) در حوزه صادرات و ماژول مالی (FI) در حوزه اسناد مالی می‌باشد. ابزار Foreign Trade/Customs امکان مدیریت واردات/صادرات، یکپارچه‎سازی آن ها در زنجیره تأمین، شناسایی اتوماتیک الزامات صدور مجوز واردات و صادرات کالا براساس قوانین جاری، تهیه آسان گزارشات در مورد صادرات و واردات و همچنین به روزرسانی تمامی اسناد مرتبط در هر بار حواله کالا و حتی در زمان ثبت صورتحساب را برای سازمان فراهم می‌سازد.
 •     امکان مدیریت وسایل نقلیه داخل سایت (Yard Management): ابزار Yard Management(YM) نقش مدیریت محوطه بارگیری و تخلیه کامیون‌ها و سایر وسایل حمل‌ونقل را دارد و با ماژول LE در تعامل است. YM فرآیندهای Check-in و Check-out کامیون‌ها، زمان بندی درب‌ها و مکان‌ها به طور دستی یا اتوماتیک، انجام جابجایی‌ها به طور دستی یا بر اساس مکانیزم مکانیابی، انجام عملیاتی نظیر توزین، تهیه اطلاعات لازم برای حمل کننده نظیر زمان، مکان و وضعیت بارگیری و تخلیه را مدیریت می‌کند.
 •     مدیریت فیزیکی انبار (Warehouse Management): زیر فرآیند WM ابزاری به منظور سازماندهی، کنترل و نظارت بهینه تمام جابجایی‌های داخل انبارها و ردیابی کالا در سطح قفسه های انبار (Storage Bin) می‌باشد. WM نه تنها قابلیت ارائه تعداد کل موجودی در سطح انبار را دارد، بلکه قابلیت تعیین دقیق مکان فیزیکی موجودی در قفسه ها و پالت های موجود در انبارها را نیز دارد، ضمن اینکه با استفاده از استراتژی های استاندارد چیدمان و برداشت، WM قادر خواهد بود تا قفسه مد نظر را در زمان چینش یا برداشت پیشنهاد دهد. همچنین WM امکان اعمال استراتژی های استاندارد مختلف در زمان چینشPut away  و برداشت  Removalرا با هدف جستجوی سریع Storage bin ها در اختیار سازمان قرار می دهد. استراتژیPut away  در Inbound movements ، سیستم WM را قادر می‎سازد تا با در نظر گرفتن ظرفیت در دسترس انبار، مکان بهینه کالای رسیده شده را  پیشنهاد دهد. در زمان خروج کالا از انبار (Outbound movements) نیز کنترل هایی که توسط کاربران در سیستم تعریف شده است، برای اجرای استراتژی Picking به منظور مشخص کردن بهترین مکان برداشت محموله به کار می‌رود.
 •     امکان مدیریت چیدمان مواد خطرناک WM-  (Hazard Material): اگرچه بسیاری از Material های خطرناک قابلیت جانمایی در کنار سایر Material ها را دارند، اما بسیاری دیگر از این گونه Material ها مانند مواد منفجره (Explosives)، مواد سوخت نفتی، سموم، مایعات خورنده (Corrosive liquids)، مواد رادیواکتیو و ... نیازمند جانمایی در شرایط خاص هستند. ابزار SAP-WM (Warehouse Management) به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت مدیریت Hazard Material را براساس پارامترهای خاصی که برای این مواد در نظر گرفته می‌شود، ارائه می دهد.
 •     سیستم بارکد (Mobile Data Entry) (پیش نیاز : پیاده سازی WM): برای اطمینان از عملکرد سریع و موثر فرآیندهای انبار، انباردارها نیازمند کنترل آسان و ساده تک‌تک فعالیت ها هستند. ابزار RF (Radio Frequency) انتقال سریع و بدون خطای اطلاعات را با کیفیت بالا با استفاده از mobile RF terminals فراهم می‌کند. خطوط RF اطلاعات را به طور مستقیم از سیستم SAP دریافت کرده و نتایج پردازش اطلاعات را به سیستم بازمی‌گرداند. علاوه بر سیستم WM از این قابلیت می توان در سایر زیر فرآیندهای ماژول WM مانند Transportation (برای نمونه در ثبت ورود و خروج  وسایل نقلیه) استفاده نمود.
 •     قابلیت DSD (Direct Store Delivery): امکان DSD به سازمان این قابلیت را می دهد تا هم در حوزه فروش، هم در حوزه لجستیک و هم در ترکیب این دو حوزه، تورهای ویزیت مشتریان را برنامه ریزی نموده و اجرا نماید. ضمن اینکه این قابلیت از حوزه موبایل هم پشتیبانی می نماید. (MDSD (Mobile Direct Store Delivery
 •     مدیریت وظایف و منابع انبار TRM (Task & Resource Management): با استفاده از ابزار SAP-TRM فرآیندهای انبار (WM) از طریق ایجاد فعالیت ها (Task) و تخصیص آن ها به منابع مناسب (کارگر، لیفتراک و ...) بهبود می یابد. کنترل و نظارت بر اجرای صحیح فعالیت ها، در راستای جلوگیری از ایجاد گلوگاه هنگام به کارگیری منابع و نظارت بر تمامی فرآیندهای انبار، منجر به مدیریت و اجرای بهینه عملیات می شوند. به بیان بهتر ابزار LE-WM، اطلاعات دقیقی از لیست فعالیت (Activity) های قابل اجرا را مشخص می کند و TRM نحوه و زمان اجرای نیازمندی ها و فعالیت ها را معین می سازد. بدیهی است از قابلیت های Hand Held نیز می توان در ثبت عملیات های این فرآیند به نحو مقتضی استفاده نمود. بدین صورت که اطلاعاتی مانند کد کالا، مشخصات و تعداد آن به کمک Hand Held دریافت می شود. با استفاده از این اطلاعات، ایجاد فعالیت ها و تخصیص آن ها به منابع با سهولت بیشتری انجام می گردد.
 •     ارتباط محموله های ورودی و خروجی (Cross Docking): به منظور ارسال مستقیم و بلافاصله کالا به مشتریان و یا مراکز توزیع، به محض دریافت کالا از تأمین کننده یا مراکز تولیدی، از این ابزار در SAP استفاده می شود. این ابزار قابلیت اتصال Inbound به Outbound جهت پاسخگویی نیازمندی مشتری و مراکز را دارا می باشد. این ابزار به علل زیر منجر به کاهش هزینه های انبار می شود:
  •     ارسال مستقیم کالا به مصرف کننده بدون نیاز به نگهداری کالا در انبار.
  •     کاهش Material handling cost، بوسیله کاهش گام های فرآیند نرمال انبار از فعالیت های رسید، Put away، Picking، ارسال و تحویل به مشتری به گام های رسید و ارسال.
  •     کاهش نیاز به فضای ذخیره سازی انبار بوسیله Bypass کردن فضای انبار و کاهش نیاز به فضای ذخیره سازی
  •     پوشش مناسب عملیات Just in Time به خصوص در کسب و کار توزیع و Retail.

  مزایا
 •     امکان برقراری رابطه B2B با تأمین کنندگان و مشتریان در حوزه اسناد SAP-LE.
 •     امکان تعیین مسیر حمل در اسناد Delivery با استفاده از معیارهای کشور، شرایط حمل، گروه حمل، وزن کالای حمل شونده و کشور دریافت کننده.
 •     امکان ثبت و مدیریت هزینه های حمل در اسناد Shipment بر اساس پارامترهای استاندارد مانند مسیر، کیلومتر، وزن و سایر پارامترهای مورد نیاز سازمان.
 •     امکان ثبت اطلاعات زنجیره حمل به خصوص در واردات و صادرات کالا با انواع متفاوت وسیله های حمل، مسیرهای متفاوت و از طریق شرکت های حمل متفاوت در یک سند حمل.
 •     امکان داشتن زنجیره حمل در اسناد متفاوت حمل در عین حال مرتبط با یکدیگر.
 •     برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت موثر بر فرآیندهایی مانند مدیریت متمرکز حمل‌ونقل محموله‌های ورودی و خروجی، برنامه‌ریزی multi modal و ارائه خدمات بهتر به مشتریان از طریق نظارت بر حمل‌ونقل، همکاری بهتر با عاملین حمل و هزینه‌های واقعی‌تر.
 •     یکپارچگی کامل Mobile Data Entry با سایر زیر ماژول های LE مانند WM, Shipping, Shipment و ... و پشتیبانی فرآیندهای این ماژول ها و در نتیجه عدم نیاز به ثبت مجدد داده ها.
 •     قابلیت به کارگیری Packaging Instruction های متعدد به منظور اجرای اتوماتیک پروسه Packaging هر Material.
 •     قابلیت تخصیص Component های یک محصول به HU جهت ارسال به خطوط تولید و رسید Material‌ های تولید شده.
 •     امکان Bypass کردن انبار خرده فروش ها و مدیریت فروش مستقیم و توزیع کالاها به مشتریان از طریق Direct Store Delivery.
 •     امکان مدیریت ردیابی کالا (Batch Management)  در ماژول WM و یافتن محل فیزیکی Batch های مورد نظر.
 •     امکان ثبت هزینه های مربوط به انبارداری مانند برچسب (label) گذاری، بسته بندی و ... با استفاده از قابلیت VAS (Value Added Servicer).
 •     امکان کنترل اتوماتیک موجودی قفسه ها با استفاده از انبارهای پشتیبان و صدور درخواست انتقال (بدون نیاز به MRP)
 •     امکان ردیابی پالت های تأمین کنندگان نزد سازمان یا پالت های سازمان نزد مشتریان، با استفاده از قابلیت SAP Empties Management.
 •     امکان مدیریت کانتینرها با استفاده از قابلیت HU.

لینک فیلم در آپارات:
http://www.aparat.com/v/1kqN3
http://www.aparat.com/v/4lDXw

http://www.aparat.com/v/8wgHy