تاریخچه SAP

تاریخچه SAP

تاریخچه تکامل سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی  SAP ERP

در اواخر دهه 60 میلادی شرکت IBM سیستم اطلاعاتی نرم افزاری را به بازار عرضه کرد که وظیفه آن کنترل موجودی و برنامه ریزی تأمین مواد تولیدی بدون در نظر گرفتن موجودی های انبار و موجودی در راه، موجودی پای خط و ....  بود و به دلیل کامل نبودن سیستم فوق مشکلات زیادی برای کاربران وجود داشت. در سال 1972  5 نفر از مهندسان شرکت IBM با ترک این شرکت و تاسیس شرکت در شهر مونهایم آلمان با ماموریت "تحلیل سیستم ها و توسعه ها"ی فوق در جهت حل مشکلات سازمان ها کار خود را آغاز کردند و پس از مدتی ماموریت و نام خود را  به "سیستم ها، محصولات و اپلیکیشن های پردازش داده Systems, Applications, and Products یا به زبان آلمانی " Systeme, Andwendungen, Produkte in der Datenverarbeitung "  تغییر دادند و اولین محصول خود را  در سال 1973با RM1  یا R/1 به معنی Real Time in Main Frame  وارد بازار کردند که در این سیستم برنامه ریزی نیازمندی های مواد MRP I  و سیستم مالی تحت سیستم عامل Dos و روی سرور های Mainframe پوشش داده می شد. پس از آن با گسترش نیازمندی های مشتریان و درک آن ها به وجود یکپارچگی با سیستم هایی مانند سیستم مالی و منابع انسانی در سال 1979محصول جدیدی را با نام SAP R/2  روانه بازار کردند. R به معنی Real Time و 2  به معنی این بود که معماری سیستم دو لایه ای و بصورت کلاینت و بانک اطلاعاتی طراحی شده بود. این سیستم در آن زمان به عنوان یکی از موفق ترین سیستم های ERP در اروپا مطرح  شد و توانست 2200 مشتری در 31 کشور را جذب این سیستم کند. این سیستم حوزه های مالی، منابع انسانی، فرایندهای تولید، تأمین و انبار را پوشش می داد.
 


 در جولای 92 میلادی و با توجه به گسترش سیستم عامل هایی مانند ویندوز و یونیکس و همچنین توسعه بانک های اطلاعاتی مانند اوراکل، شرکت سپ محصول جدیدی به نام SAP R/3  به بازار ارائه کرد که علاوه بر تغییر معماری از دولایه به سه لایه یعنی کلاینت، اپلیکیشن و بانک اطلاعاتی، فرایندهای R/2 را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود داد.
 


 این محصول تا سال 2003  در شرکت های 41200 مشتری پیاده سازی شد. در سال 2003 آخرین ورژن از R/3 بنام SAP R/3 4.7 Enterprise را ارائه داد و در پایان سال 2004 تعداد مشتریان بیش از دو برابر و حدود 100 هزار مشتری، در 120 کشور جهان شد.
 
  در سال 2004 میلادی با توجه به گسترش استفاده از وب و اینترنت، شرکت سپ محصول جدیدی به نام  my SAP ERP  یا ECC Enterprise Central Component- را ارائه داد که در این محصول از پلت فرم منحصر بفردی به نام SAP Netwever استفاده کرد که کلیه مولفه ها و Object های سیستم بسیار هوشمندانه به یکدیگر بافته (یکپارچه) شده بودند و علاوه بر بهبود فرایندهای R3،  ماژول های SAP BW 
(Business Warehouse)، SAP SEM (Strategic Enterprise Management  و Internet Transaction اضافه گردید و معماری آن به Service Oriented تغییر پیدا کرد.
در سال 2004 این محصول با نام های ECC5  و سپس از سال 2006 با ECC6  و بعد از آن با ریلیزهای EHP1 تا EHP8  مخفف Enhancement Package بهبود یافت. تا این زمان اکثر مشتریان شرکت سپ شرکت های بزرگ بودند و سپ تصمیم گرفت وارد بازارهای Mid size نیز بشود. سپ از طرفی برای کاهش هزینه و زمان، دست به ابتکار جالبی زد و محصول SAP All-in_One را ارائه داد . این محصول برای هر صنعت و کشور جداگانه طراحی شده و آماده بود و نیاز به بومی سازی زیادی نداشت.
در سال 2009 شرکت سپ سیستم SAP Business Suite 7 را که در یک سوییت کاملERP, CRM , SCM, PLM و SRM را پوشش می داد، ارائه نمود.
 
 
 
در ابتدای سال 2012 شرکت سپ تکنولوژی Cloud Computing را ارائه داد و در اکتبر 2012 با رونمایی از تکنولوژی SAP HANA (in-memory, column-oriented, relational database management system) انقلاب جدیدی را به پا کرد و در فوریه 2015 محصول جدید ERP را با نام SAP S/4Hana  به بازار ارائه کرد. استفاده از HANA به معنی افزایش سرعت 1800 برابری در بازیابی داده ها از بانک اطلاعاتی HANA نسبت به استفاده ازمحصول  ECC6 است . 
در تمام این دوران از سال 1980 تا کنون سیستم SAP به عنوان پیشتاز و کامل ترین سیستم روز برنامه ریزی مدیریت منابع سازمانی ERP در دنیا بوده و شرکت هایی مانند اوراکل به عنوان رقیب اصلی SAP فاصله زیادی با محصول SAP دارند. تفاوت اصلی سیستم SAP با سایر رقبا این است که در 25 صنعت دنیا Best Practice ها آن صنعت را ارائه می کند.
لیست صنایعی که سیستم سپ پوشش می دهد را میتوانید در صفحه زیر مشاهده فرمایید:

اطلاعات در رابطه با فرایندها و ماژول هایی که در سیستم SAP ERP پوشش داده می شود را می توانید در صفحه زیر مشاهده فرمایید:

سایر محصولات شرکت SAP عبارتند از :
 • مدیریت طراحی محصول  PLM- Product Lifecycle Management 
 • مدیریت زنجیره تأمین SCM-Supplier Relation Management 
 • مدیریت ارتباط با مشتریان CRM- Customer Relationship Management
 • بهینه‌سازی و ‌ریزی پیشرفته   APO –Advance Planning Optimization
 • هوشمندی تجاری  BI-Business intelligence 
 • زیرساخت‌های تبادل  Process Net weaver Integrator – PI

مشخصات شرکت سپ در سال 2018 
46 سال تجربه
 • 88750 کارمند 
 • 378 هزار مشتری
 • 150 میلیون کاربر
 • 17000 پارتنر سپ 
 • استفاده 91 درصد شرکتهای تراز اول از میان 2000 شرکت اول دنیا از سیستم SAP  این آمار روزانه تغییر می کند جهت اطلاع از آخرین آمار شرکت SAP می توانید از لینک زیر اطلاعات دقیق را بدست آوردید:

در ایران نیز استفاده از این سیستم از سال 1384 (2005) آغاز شده است و شرکت های معتبر ایرانی نیز به اهمیت و ارزش افزوده بالایی که این سیستم به مدیریت سازمان می دهد، پی برده و از این سیستم استفاده می کنند. شرکت سامه آرا به عنوان نماینده سپ در دوران تحریم بصورت غیر رسمی و ارتباط با SAP Gold Partner ها به فعالیت مشغول بوده است و پس از تحریم به عنوان یکی از نمایندگی رسمی SAP در ایران ادامه خواهد داد .
تیم سامه آرا تا کنون در 18 شرکت ایرانی SAP ERP را با موفقیت پیاده سازی و استقرار داده است.لیست شرکت هایی که توسط شرکت سامه آرا پیاده سازی شده است را در لینک زیر می توانید مشاهده نمایید: